Niepełnosprawność w ujęciu pozytywnym

Niepełnosprawność w ujęciu pozytywnym

Osoby z niepełnosprawnością fizyczną mogą stanowić przykład do naśladowania dla innych, szczególnie tych sprawnych fizycznie dzieci oraz dorosłych ludzi, którzy bardzo często wyolbrzymiają swoje prywatne kłopoty, nie mając pojęcia o prawdziwych problemach z jakimi muszą zmagać się osoby niepełnosprawne.

Mimo że wielu ludziom, a zwłaszcza dzieciom, trudno pogodzić się ze stanem faktycznym wynikającym z choroby, w każdej sytuacji należy szukać pozytywnych aspektów życia i rozwiązań, które mogłyby ułatwić oraz umilić dzieciństwo, okres dojrzewania, a także dorosłość. Dlatego tak istotne i kluczowe jest zwrócenie uwagi na właściwą edukację, gdyż jedynie dobre i rzetelne wyższe wykształcenie na dobrej wyższej uczelni może dać szansę na wartościową przyszłość zawodową. Biorąc pod uwagę coraz to większą dostępność wielu obiektów użyteczności publicznej, istnieje spora szansa, że wykształcona osoba z niepełnosprawnościami poradzi sobie na rynku pracy.

W miejscach publicznych takich jak galerię handlowe, parki, szkoły czy uczelnie wyższe, wciąż jest wiele architektonicznych udogodnień, które ułatwiają skomplikowane życie osób niepełnosprawnych. Coraz częściej w trakcie wielu różnych imprez masowych o charakterze artystyczno-rozrywkowym lub masowym imprezom sportowym istnieje wiele miejsc i sektorów, wydzielonych specjalnie dla osób niepełnosprawnych, na których zarówno opiekunowie, jak również inni uczestnicy mogą poczuć się w pełni wartościowymi widzami i obserwatorami danego wydarzenia.

Najwięcej barier można znaleźć przede wszystkim w relacjach interpersonalnych pomiędzy sprawnymi, a niepełnosprawnymi obywatelami. Nierzadko również pomiędzy dwojgiem ludzi niepełnosprawnymi. W takim przypadkach można doświadczyć głównie zawiści, oraz skłonności do kłótni, jeśli występuje zbyt duży widoczny dysonans, który objawia się tym że jedna z osób jest bardziej sprawna fizycznie lub intelektualnie od drugiej.  Można również skorzystać z usług typu usługi asystenckie.

Warto wspomnieć też o tym, jak ważne dla osób z niepełnosprawnościami jest partycypowanie w wielu różnych publicznych wydarzeniach, tak aby zmniejszyć wszelakie podziały międzyludzkie. Bardzo ważna jest też stała rehabilitacja, tak aby zmniejszyć potencjalne przykurcze i inne dysfunkcje wynikające z określenia stopnia niepełnosprawności wrodzonej lub nabytej. Warto również, aby pomiędzy pacjentem, a fizjoterapeutą nie było zbyt dużej różnicy wieku, tak aby mogli zbudować wartościową prywatną relację, która potem może zrodzić się w długotrwałą przyjaźń. Wszystko to, jest sprawą bardzo indywidualną, w zależności od tego czy pacjent jest osobą kontaktową i czy terapeuta jest na tyle otwarty, cierpliwy i empatyczny.

Podsumowując, optymizm pomaga zwalczyć trudności i przy wsparciu najbliższych powinno się poradzić sobie z wszelakimi trudnościami. W sytuacji kiedy nie radzimy sobie psychicznie, warto skorzystać z pomocy doświadczonego psychoterapeuty, który powinien znaleźć rozwiązanie i dodać otuchy, nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach.