Czy niepełnosprawni mają problem ze znalezieniem pracy?

Czy niepełnosprawni mają problem ze znalezieniem pracy?

Czy ciężko jest znaleźć pracę będąc niepełnosprawnym?

W zależności od rodzaju niepełnosprawności istnieje wiele różnych stereotypów, które znacząco utrudniają odnalezienie się na rynku pracy osobom niepełnosprawnym. Wiele miejsc pracy nie jest technicznie przystosowanych dla osób na wózku inwalidzkim czy np. osoby niewidomej, niezależnie od kompetencji danej osoby.

Umiejętności na pierwszym miejscu.

Powszechnie uważa się, że dla osób niepełnosprawnych dostępne są tylko najgorzej płatne miejsca pracy, jednak jest to wyłącznie mit. Oczywiście, jeżeli dana osoba nie podnosi swoich umiejętności pożądanych na rynku pracy, najczęściej takie osoby znajdują pracę na kasie w supermarkecie czy przy prostych pracach manualnych lub w biurach obsługi klienta typu call center. Jednak istnieje wiele zawodów, które nie wymagają stuprocentowej sprawności fizycznej od pracownika, jak np. programista, księgowy, doradca podatkowy, analityk finansowy, etc. Osoba niepełnosprawna musi więc liczyć się z tym, że w wielu dobrze płatnych zawodach liczą się przede wszystkim umiejętności i edukacja, niezależnie od tego kim jest dany pracownik.

Korzyści dla pracodawcy

Pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną może liczyć na dofinansowanie ze środków PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), dzięki czemu mając do wyboru dwie osoby z podobnym doświadczeniem aplikujące na dane stanowisko, zdecydowanie chętniej wybierze tę z orzeczeniem o niepełnosprawności. W dalszym ciągu należy jednak pamiętać, że taki pracownik musi być w takim samym stopniu wydajny dla firmy oraz rzetelnie wykonywał powierzone mu obowiązki. Nie jest więc tak, że mając do wyboru doświadczonego informatyka z 10letnim stażem, lub osobę niepełnosprawną świeżo po technikum, wybierze tę drugą dla samego dofinansowania. Ważne jest aby osoba niepełnosprawna stale się edukowała, odbywała staże w wielu firmach i budowała swoje CV w stopniu nie odstającym od reszty rynku pracy.

Poszukiwanie pracy

Jako osoba niepełnosprawna poszukując pracy, najpierw należy się zastanowić jakie zawody jesteśmy w stanie wykonywać. Nie możemy oczekiwać, że firma chętnie zatrudni osobę niesłyszącą lub z zespołem Tourette’a do bezpośredniej obsługi klienta, ponieważ wydajność pracy takiej osoby znacząco odstawałaby od innych pracowników na podobnym stanowisku, nawet jeśli doskonale odnajdujemy się w pracy z ludźmi. W pierwszym etapie poszukiwań należy więc zastanowić się w których czynnościach możemy być dobrzy, a nasza niepełnosprawność nie będzie miała na nie wpływu. Drugim etapem jest edukacja w danej dziedzinie i podnoszenie swoich kwalifikacji, czy to przez kursy, szkolenia, lekcje online czy też bezpośrednio odbywając bezpłatny staż w interesującej nas firmie. Dla wielu osób, które nagle stają się osobą niepełnosprawną, odnalezienie się w nowej sytuacji jest niezwykle trudne, zwłaszcza jeśli zawód, w którym mają ogromne doświadczenie staję się dla nich niemożliwy do wykonywania z dnia na dzień. Rezygnacja z dotychczasowego zajęcia i rozwój w nowym kierunku zawsze jest ogromnym wyzwaniem, które trzeba podjąć. Dla niektórych osób jest to bodziec do rozwoju a nawet podniesienia swoich zarobków, dla innych przeszkoda nie do przebycia, jednak bez zapoznania się z zapotrzebowaniem na konkretne zawody oraz rozwoju kwalifikacji, każda osoba, nie tylko niepełnosprawna, będzie miała problem ze znalezieniem miejsca pracy z satysfakcjonującymi zarobkami.